gr. XIII – KOTKI

images

Rok przedszkolny 2018/2019

Nauczycielki:

mgr Anna Kolińska

mgr Adrianna Mycka- Sobieraj

Nasze wrażenia po wycieczce

Nasze wrażenia po wycieczce

Spacer ścieżką ekologiczną-” Do czego są potrzebne drapieżne ptaki?”

Spacer ścieżką ekologiczną-Do czego potrzbne są drapieżne ptaki-

Segregujemy odpady

rptnb

nor

Zajęcia z policjantami-” Bezpieczna droga do szkoły”

Zajęcia z policjantami -Bezpieczna droga do szkoły-

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka

Jasełka-w strojach Mikołaja

Jasełka - w strojach Mikołaja

Przedstawienie Jasełek dla uczniów klasy III

przedstawienie jasełek dla uczniów przedstawienie Jasełek dla uczniów klasy III

W październiku nasze Panie nawiązały współpracę z pobliską Szkołą Podstawową nr 120

Zajęcia czytelnicze w grupie.

Zajęcia w bibliotece

 

W ramach projektu edukacyjnego „Mały Mis w świecie wielkiej literatury”, dzieci wybrały się na zajęcia czytelnicze do rejonowej biblioteki. Pierwszymi zajęciami na które poszły dzieci był „ruch drogowy bezpieczna droga do przedszkola” .Panie z biblioteki czytały dzieciom zagadki, wiersze na temat zasad ruchu drogowego.Dzieci odpowiadając na pytania utrwalały wiedzę.Na zakończenie wylepiły kulkami z bibuły sygnalizator świetlny, który zaniosły do przedszkola.

Zajecia w bibliotece-1 zajecia w bibliotece-bezpieczny przedszkolak

 

 

 

Zawody sportowe „Biało czerwoni”

W tym roku obchodzimy 100-lecie Niepodległości dlatego też świętujemy na różne sposoby. W październiku nasze Panie zorganizowały zawody sportowez grupą X „Słoneczka”.Nie było wygranych ani przegranych. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Na koniec otrzymaliśmy medale i dyplomy.

 

zawody sportowe zawody -1

 

 

Konkurs plastyczny „Piękna nasza Polska cała-krajobrazy Polski” zorganizowany został we wrześniu. Przystąpiło do niego kilkoro dzieci. Wykonały one z pomocą rodziców niezwykle ciekawe albumy o naszym pięknym kraju. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

 

albumy -2 albumy-1 rozstrzygniecie konkursu Piekna nasza Polska cała Rozstrzygniecie konkursu -Piekna nasza Polska cała-

 

 

Od września dzieci biorą udział w projekcie edukacyjnym nauczycielek Adrianny Mycka -Sobieraj i Anny Kolińskiej „Kotki zwiedzają kraje Unii Europejskiej”. Każdego miesiąca wysłuchują baśni i legend pochodzących z danego kraju. Wykonują potrawę charakterystyczną dla danego regionu. Oglądają mapy, układają puzzle konturowe, słuchają ciekawostek. Aby zajęcia były bardziej atrakcyjne i pozwoliły dzieciom utrwalić wiedzę dotyczącą poznanych krajów dzieci uczestniczą w warsztatach w Inspiro i zajęciach czytelniczych w bibliotece.

 

Kącik Europejski Kotki Ponaja kraj-Niemcy Kotki poznaja kraj -Francje Kotki poznaja wypieki Francji

 

 

Wrzesień i październik to wprost wysyp owoców i warzyw. Korzystając z naturalnych witamin postanowiliśmy zrobić mus owocowy i sałatkę owocową. Aby podsumować wiadomości na temat dbania o swoje zdrowie udaliśmy się do zaprzyjaźnionej biblioteki na zajęcia o higienie.

 

Dbamy o higienę-układanie puzzli Dbamy o zdrowie-sałatka owocowa IMG-20181114-WA0039 IMG-20181114-WA0042 sałatka owocowa

 

W listopadzie obchodziliśmy 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji na nasz występ-zaprosiliśmy rodziców , zaprzyjaźnioną Szkołę Podstawową 122 i dzieci z pobliskiego Przedszkola. Przygotowaliśmy wraz z Paniami inscenizację teatralną, która opowiadała o tym  jakie burzliwe były dzieje naszego kraju.

IMG-20181114-WA0003 IMG-20181114-WA0033 IMG-20181114-WA0039 IMG-20181114-WA0042

 

Rok przedszkolny 2017/18

Nauczycielki:

mgr Anna Kolińska

mgr Adrianna Mycka- Sobieraj

Nasza grupa bierze udział w Programie e-Twinning – dotyczącym europejskiej społeczności szkolnej i przedszkolnej z całej Europy. Nauczycielki grupy Adrianna Mycka – Sobieraj i Anna Kolińska podjęłyśmy współpracę z innymi nauczycielami z krajów Unii za pomocą mediów elektronicznych.

Od października rozpoczęłyśmy realizację projektu z udziałem dwóch partnerów.

 

Zdjęcia grupy Kotków z różnych akcji znajdują się w zakładce Nasze programy –> e-TWINNING oraz Dlaczego kochasz swoje miasto

Bal karnawałowy

Święto Kota – zajęcia w klasie

Spacer z Marzanną – pożegnanie zimy

Warsztaty w Inspiro na walentynki – Bryloczek

Warsztaty w Inspiro – Mata sensoryczna

Zajęcia z dogoterapii

Wystawa Marzann

Warsztaty prowadzone przez Fabrykę Neuronów – Gęstość

Laureaci konkursu „Zwyczaje wielkanocne”

Zajęcia w klasie „Czekając na wiosnę”

 

Projekt Edukacyjny -26-30 marca 2018 „Z jajkiem i zającem” – prezentacja multimedialnakliknij aby pobrać plik PowerPoint…

 

Zabawa Andrzejkowa w Inspiro

Zimowy spacer po osiedlu

Herb Łodzi

Legenda o Łodzi

Według legendy w granicach osady łódzkiej żył bartnik Bartłomiej z czterema synami. Najmłodszy syn bartnika, o imieniu Janusz mu był cieślą. Bardzo utalentowany i pracowity robił najlepsze i najszybsze łodzie. Bartłomiej wraz z synami byli pracowici i żyło się im bardzo dobrze. Mieli jednak wrogów a byli nimi ówcześni Panowie ziem Łęczyckich. Nie podobało się im bogactwo zwykłych rzemieślników i wygnali najmłodszego z synów na służbę do Kasztelana. Janusz jadąc przez lasy i bagna puszczy Łódzkiej spotkał nad rzeką piękną dziewczynę. Miała na imię Sara. Młodzi pokochali się od pierwszego spojrzenia. Postanowili uciec i zamieszkać razem. Płynęli łodzią Janusza przez wiele dni aż łódź stanęła. Rozpętała się burza, więc wnieśli łódkę na pobliskie wzgórze i odwrócili ja do góry dnem aby się schronić. Legenda mówi ze było to w okolicy dzisiejszej ulicy Zgierskiej .Tak oto od pierwszego domostwa powstała nazwa wsi, później założonej w tym miejscu.

Opis –Adrianna Mycka -Sobieraj na podstawie Legendy o Łodzi Krzysztofa Krzywickiego

 Święto drzewa

Święto drzewa – warsztaty w Castoramie


Taniec z listkiem-święto drzewa


Bal Jesieni 

Dzień Przedszkolaka

20 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji dzieci z naszej grupy ubrały się na żółto .W ciągu dnia były wesołe pląsy i zabawy z rekwizytami. Na zajęciach dzieci przypomniały sobie kodeks przedszkolaka i wykonały symboliczny plakat.

Dary Pani Jesieni

Wrzesień rozpoczęliśmy konkursem na temat kolorowej lecz deszczowej pory roku jaką jest jesień. Dzieci miały za zadanie wykonać prace w dowolnej technice. W dniu rozstrzygnięcia konkursu członkowie jury mieli dylemat gdyż prac było sporo a wszystkie piękne. Dzieci dostarczyły: bukiety Pani Jesieni, obrazy z postacią Pani Jesieni, kolaże z papieru i wiele innych.

Nagrodzono wszystkie dzieci lecz pierwsze trzy miejsca przyznano: Idze, Jagodzie, Marcelowi.

Wszystkim dzieciom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Owocowy tydzień

Pod koniec września urządziliśmy w grupie owocowy tydzień. W ciągu  dnia słuchaliśmy owocowych bajek, oglądaliśmy owoce, smakowaliśmy je i wąchaliśmy. Poszliśmy na spacer na działki w pobliżu przedszkola i tam oglądaliśmy owocowe drzewa. Wycinaliśmy gruszki i jabłka i ozdabialiśmy szablony różnymi technikami. Dowiedzieliśmy się jak zbudowane są jabłka jakie maja pestki jak wyglądają ich gniazda nasienne. Ostatniego dnia spróbowaliśmy robić owocowe szaszłyki. Były bardzo smaczne, więc zjedliśmy je wszystkie.

 

Akcja „Poczytaj mi mamo”- piątki z mamą

W naszej klasie nadal trwa Akcja „poczytaj mi mamo” .W piątki zapraszamy do czytania rodziców, dziadka, babcie lub innych członków rodziny. Pewnego dnia przyszła do nas mama Jagody. Pani Klaudia gościła u nas już drugi raz. Przyniosła dzieciom książkę o bezpieczeństwie. Ten temat był nam zanany bo z Paniami cały tydzień rozmawialiśmy o telefonach alarmowych i ruchu drogowym. Spotkanie bardzo się nam podobało. Postanowiliśmy podziękować za poświęcony czas i ofiarować mamie Jagódki laurki. Na koniec zaśpiewaliśmy wrześniową piosenkę pt.: „Do przedszkola”.

Zajęcia biblioteczne – „Przyszła do nas jesień”

Początek roku już dawno za nami. Rozpoczęliśmy więc z ochotą spotkania w bibliotece. Dwa razy w miesiącu chodzimy do biblioteki na zajęcia czytelnicze. W bibliotece rozmawiamy na temat zagadnień związanych z dana pora roku , a także poruszamy tematykę , która omawiamy w przedszkolu. Lubimy chodzić do biblioteki bo możemy w ten sposób dowiedzieć się co już wiemy a czego nie.

 

 

Archiwum grupy z ubiegłego roku

Pomysł na Kącik Ozdób Wielkanocnych pojawił się podczas rozmów z dziećmi o wiośnie i o zbliżających się świętach.Za sprawą naszych małych gospodarzy pojawiły się przecudne koszyczki z pisankami, zajączki, kurczaczki ,kartki wielkanocne i styropianowe jajka.

Warsztaty w Inspiro – Wielkanocne Mazurki

W tygodniu poprzedzającym święta dzieci z kruchego ciasta, masy karmelowej , lukru, oraz różnobarwnych bakalii, orzechów i pestek stworzyły własnoręcznie niepowtarzalne świąteczne wypieki.

WYCIECZKA DO MUZEUM

W marcu rozpoczęliśmy projekt edukacyjny „Kotki czytają książeczki”.
Aby przybliżyć dzieciom tematykę Polskich Baśni wybraliśmy się do niezwykłego miejsca na mapie kulturalnej Łodzi, do Muzeum Animacji. W ogromnej hali dzieci oglądały wystawę lalek oraz fragmenty scenografii pochodzące z znanych filmów animowanych .Były miedzy innymi lalki:Misia Uszatka, Misia Colargola, Małego pingwina Pik-Poka i wiele innych. Nasze przedszkolaki zostały również zaproszone na film animowany pt: Parauszek i przyjaciele.

ŚWIĘTO KOLORU ŻÓŁTEGO
Mamy marzec , a na ten miesiąc nasze panie zaplanowały zabawy z kolorem żółtym. Wszystkie przedszkolaki spisały się na medal.Pamiętały aby ubrać się jak najbardziej słonecznie. Tego dnia oprócz szukania żółtych zabawek w klasie ,dzieci rozwiązywały żółte zagadki. Wąchały i smakowały żółtych owoców i warzyw. Ćwiczyły drobne ruchy rąk wykonując wydzierankę „żonkila”. Wiele radości dały dzieciom improwizacje taneczne do piosenki „Kaczuchy”.Przyniesione przez dzieci żółte korki posłużyły dzieciom do ułożenia symbolu słońca. Popołudniu wszyscy wykonali dla siebie żółte opaski z motylkiem i otrzymali złoty medal za wykonanie wszystkich zadań w ciągu dnia.

SPACER Z MARZANNĄ

BAL KARNAWAŁOWY

Zajęcia dogoterapii czyli spotkanie z terapeutami z Fundacji Ama-Canem

 

W lutym do przedszkola zawitali nasi przyjaciele z Fundacji. Coroczne spotkanie z psimi terapeutami uświadomiło naszym podopiecznym, oraz rodzicom jak ważny w życiu każdego z nas jest pies.  Z zajęć dzieci dowiedziały się, co daje dogoterapia i jak ją wykorzystywać przy leczeniu różnych schorzeń.Terapeuci przekazali dzieciom wiedze jak postępować w przypadku niebezpieczeństwa w kontakcie z agresywnym psem, a także pokazali dzieciom bezpieczne zachowania, gesty, które pieski lubią. Jesteśmy przekonani, iż cykliczne wizyty wolontariuszy, terapeutów i oczywiście fantastycznych „czworonogów” z Państwa Fundacji przyczynią się do kształtowania właściwych postaw w stosunku do zwierząt.Jeszcze raz bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie .

Święto kotka

17 LUTEGO Dzieci z grupy Kotków uroczyście obchodziły „Święto kota”.  W tym dniu nasze dzieci upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, zakładając przygotowane wcześniej kocie maski, oraz dorysowując sobie wąsy.

W czasie zajęć dzieci wysłuchały bajki o Kocie w butach, bawiły się w zabawy parateatralne o kotkach. Obejrzały też na tablicy multimedialnej film opowiadający o tym w jaki sposób należy opiekować się tymi zwierzętami, oglądały książeczki, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów.

Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: koci spacerek, rozwiązywanie zagadek, wykonywanie różnorodnych prac plastycznych, recytowanie wierszy i śpiewanie kocich piosenek.

Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Mimo, iż na przestrzeni lat spotykały je różne losy, dziś są coraz bliższe ludziom.

 

 

„Kiedyś tęcza zeszła z nieba pomalowaćświat.

 I od tamtej właśnie pory poznajemy jej kolory (…) .”

TO BYŁ WYJĄTKOWO CZERWONY I WESOŁY DZIEŃ ….. .

Święto koloru czerwonego i walentynki „zbiegły się” w jednym dniu – 14 lutego 2017.Wszyscy ubraliśmy się na czerwono. Zrobiliśmy w sali „czerwony kącik”, w którym umieszczaliśmy wszystko, co tylko znaleźliśmy w tym kolorze. Siedzieliśmy na czerwonej planecie i słuchaliśmy bajki o Czerwonym Kapturku. Bawiliśmy się w zabawy ruchowe z kolorem czerwonym – wszyscy go rozpoznawaliśmy i znajdowaliśmy w sali. Gdy przyszedł czas na walentynkowe serdeczności i upominki zasiedliśmy do „stanowisk twórczego działania”, by wykonać wybraną techniką plastyczną serduszko dla przyjaciela. Można było je namalować, wykleić lub zrobić filcową przypinkę – wszystko w kolorze czerwonym. Niektórzy zrobili nawet kilka takich serduszek. Bawiliśmy się w „balonowym królestwie” w wesołe zabawy przy skocznej muzyce.  Był też słodki, serduszkowy poczęstunek i upominki dla wszystkich – riki, tiki, tak czyli tańczące kulki.

TO BYŁ NAPRAWDĘ CZERWONY DZIEŃ … .

ZIMOWY SPACER

Piątek z mamą

 

W ramach akcji czytelniczej prowadzonej w naszej grupie od lutego zatytułowanej „Piątki z mamą” zapraszamy rodziców do popołudniowego czytania dzieciom wybranej przez nich literatury.

W zimowy piątek w okresie ferii zimowych przyszedł do naszej grupy niezwykły gość.Mama Jagódki odwiedziła naszą grupę tuż po obiedzie.         W czasie odpoczynku dzieci przeczytała im książkę zatytułowaną „Uśmiech dla żabki” P. Wechterowicz i „Kicia Kocia mówi dzień dobry”               A. Głowińskiej. Dzieci były zachwycone przeczytanymi opowieściami.

Bardzo dziękujemy Pani Klaudii za poświęcony czas i zapraszamy kolejnych rodziców do naszej klasy na zajęcia czytelnicze.

 

 

A już od marca zapraszamy do zapoznania się z projektem edukacyjnym „Kotki kochają książeczki” , oraz do przeczytania pierwszego numeru gazetki wspomagającej edukację czytelniczą dzieci pt:„Kotkowe miauczenie”.

 

Konkurs „Zima w krainie OlinkaOkrąglinka”

 

W lutym Nasze Panie zorganizowały dla dzieci konkurs palstyczny

Chociaż środek zimy mamy

na saneczkach nie zjeżdżamy.

Zima nas nie rozpieszczała,

śniegu wcale nam nie dała!

Więc do klejenia wyruszajcie i świat Olinka na kartkach stwarzajcie!

 

Do Okrąglinkowego świata Was zapraszamy w którym kółka małe i duże przyklejamy!

 

Celem konkursu było kształcenie umiejętności dbania o estetykę pracy, umiejętność kompozycji, utrwalenie obrazu figury jakim jest –koło.

Mimo ferii zimowych i niskiej frekfencji w naszej grupie aż czworo dzieci zrobiło prace. Prace konkursowe miały bogatą kompozycje, były niezwykle kolorowe, wykonane z kółek i estetyczne. Autorzy prac wykazali się pomysłowością w wykorzystaniu figury geometrycznej jaką jest koło poprzez różnorakie jej przekształcenia.

Laureatom: Aleksandrowi, Jagodzie, Jowicie i Emilcenaszego konkursu gratulujemy!

 

Święto Babci i Dziadka w grupie Kotków.

 

20 stycznia do naszej grupy zawitali niezwykli goście. Dzieci wraz z Paniami zaprosiły Babcie i Dziadków na przedstawienie pt: „Piekł dziadek babkę”.Dzieci zaprezentowały wiersze , zaśpiewały piosenkę i zatańczyły skoczny taniec dla babci i dziadka.Po występach Panie zaprosiły wszystkich zebranych do stołów na których przygotowane zostały słoiczki ,elementy dekoracyjne do ich ozdabiania, wykałaczki, bibuła. Zadaniem wnuczki/wnuczka było ozdobienie słoiczka i zamienienie go w niezwykły wazonik, a zadaniem babci było wykonanie kwiatka z bibuły. Dla dziadków natomiast i ich wnucząt zadaniem było ozdobienie karnawałowej czapeczki diamencikami. Prace trwały długo i przebiegały w miłej i radosnej atmosferze. Na koniec wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia i zatańczyli walczyka na pożegnanie.

Warsztaty „Mydełko dla babci i dziadka”

 

W styczniu odbyły się w naszej grupie niezwykłe warsztaty przygotowane przez Inspiro –Ośrodek Terapeutyczno Rozwojowy. Na zajęciach z mydła glicerynowego, dzieci stworzyły mydełka w wybranym przez siebie kształcie, kolorze i zapachu. Każde dziecko otrzymało wybraną przez siebie glicerynowa baze mydlaną, którą kroiło nożykiem aby następnie po rozpuszczeniu tworzyć w wybranej foremce swoje mydełko.Dzięki przygotowanym płatkom i olejkom zapachowym mogły wzbogacićteż wygląd mydełka. Tak przygotowane mydełka dla babć i dziadków po wystygnięciu zostały zapakowane w dekoracyjna folie .

W styczniu obchodziliśmy Święto koloru białego

 

Styczeń kojarzy się nam z białym kolorem. Tak wiec w naszej grupie dzieci obchodziły Święto tego koloru. Niektóre z nich ubrały się w kolor biały. Były zabawy muzyczno-ruchowe przy piosenkach o zimie,zabawy ruchowe imitujące zabawy na śniegu. Dzieci rozwiązywały różne zagadki związane z tą porą roku , oraz o wodzie i śniegu. Za poprawne rozwiązanie zagadek każde dziecko otrzymało gwiazdkę śniegową. Wysłuchały opowiadania „ Tajne zadanie kolorka”.Na koniec zajęć zadaniem dzieci było wspólne pomalowanie bałwanka grupowego , oraz wykonanie swojej pracy plastycznej z użyciem płatków kosmetycznych ”Biała zima”

Zajęcia biblioteczne zimową porą pod hasłem  „Dokarmiamy ptaki”

 

Zima to czas dokarmiania zwierząt i ptaków. Nasze dzieci wyruszyły, więc do zaprzyjaźnionej biblioteki aby zgłębić wiedzę i podsumować wiadomości dotyczące dokarmiania ptaków. Dzieci obejrzały prezentacje multimedialną przygotowaną przez bibliotekarkę, dzieliły się wiedzą zdobytą w przedszkolu na temat ptaków pozostających w Polsce na zimę. Potrafiły również rozwiązać zagadki dotyczące tej tematyki.

Konkurs Bożonarodzeniowy

 

Nasze Panie zorganizowały przed świętami dla dzieci i rodziców konkurs na choinkę z materiałów recyklingowych , oraz na napisanie krótkich wierszyków zimowych.

W konkursie wzięło udział kilkoro dzieci wraz z rodzicami: Pola, Janek,Aleksander, Anielka, Artur, Lenka. Wszystkim dziękujemy za przepiękne choinki. Zostały one zaprezentowane w holu głównym przedszkola. Gratulujemyi zachęcamy do dalszych zabaw i konkursów.

 

Jasełka

 

W grudniu zaprosiliśmy Rodziców na przedstawienie Jasełkowe.

Kilkoro z naszych kolegów i koleżanek grało w przedstawieniu rolę Dzieci. Wszyscy byliśmy przebrani za gwiazdki. Występ się wszystkim bardzo podobał. W klasie czekały na nas prezenty od Świętego Mikołaja. My podarowaliśmy naszym rodzicom zrobione kilka dni wcześniej obrazki z filcu. Po świątecznych życzeniach złożonych rodzicom i dzieciom przez nasze panie odwiedził nas Mikołaj.

 

 

Warsztaty Filcowania w grupie Kotków

 

Ręczne filcowanie wełny jest bardzo popularną metodą edukacji artystycznej i terapii. Pomaga rozwijać zdolności manualne i artystyczne u osób w każdym wieku. Poprawia koordynację ruchową i stymuluje pracę mózgu.

Filcowanie to proces łączenia włókien (np. runa owczego), przy użyciu ciepłej wody i mydła, poprzez nacisk, tarcie lub rolowanie wilgotnej warstwy włókien w celu otrzymywania zwartej, wytrzymałej materii.

Nasze Dzieciaczki wspaniale sobie poradziły formując z filcu obrazek świąteczny.

 

 

WIECZÓR CZARÓW W GRUPIE KOTKÓW

 

30 listopada zaprosiliśmy do naszej klasy rodziców. Zaproszeni goście przybyli w wyśmienitych humorach wraz z małymi czarodziejami i wróżkami. Wśród hucznej zabawy , tańców w parach odbyły się magiczne czary .Panie Ada i Ania wyczarowały dla dzieci tęczę ze skittelsów. Wprawiały w ruch piłeczki i piórka , które za pomocą ciepłego powietrza i dużego podmuchu unosiły się i obracały. A także próbowały wraz z rodzicami zrobić balonowego stworka wypełnionego mąką. Wieczór Andrzejkowy każdemu z nas przyniesie niezapomniane chwile pełne śmiechu choćby na samo wspomnienie unoszącego się pyłu mąki w klasie i umorusanych mąką małych Kotków.

Święta Listopadowe

 

W listopadzie obchodziliśmy Święto 11 Listopada. Przez grupy starszych kolegów i koleżanek zostaliśmy zaproszeni na Uroczystość. Były piosenki i wiersze o Polsce .Dzieci pięknie recytowały i śpiewały. My mieliśmy chorągiewki z naszą flagą. Cały czas nimi machaliśmy tak nam się podobało .

20 listopada uczestniczyliśmy w obchodach dnia Praw Dziecka. Ten Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzimy każdego roku. W tym roku rozmawialiśmy o prawie do miłości i bezpieczeństwa. Zrobiliśmy nawet swój plakat.

 

IMG_20161110_130657 19.42.11 IMG_20161110_130709 IMG_20161121_162823

 

 

Święto figury, czyli Kwadratowy dzień.

 

W naszej grupie uczestniczymy w programie „Liczę i działam”.

Co miesiąc obchodzimy święto koloru albo figury. W listopadzie świętowaliśmy Dzień Kwadratu. Słuchaliśmy wierszyka o kwadratowym świecie, tańczyliśmy z chustkami do muzyki Straussa, układaliśmy obrazek z kwadratów, wyszukiwaliśmy kwadratowych rzeczy w klasie.

Baśniowa Kawiarenka

 

Pewnego listopadowego dnia wybraliśmy się na przedstawienie pt: „Kot w butach”. Do Baśniowej Kawiarenki pojechaliśmy autokarem. Wszyscy byliśmy bardzo przejęci i grzecznie siedzieliśmy na swoich miejscach.

W kawiarence czekał na nas poczęstunek(soczek i ciasteczko).Aktorzy –lalkarze zaprosili nas na przedstawienie, zgasili światło , oraz poprosili nas ocisze i uważneoglądaniebajki. W trakcie przedstawienia śpiewaliśmy razem z kotem piosenkę, a na koniec biliśmy brawa. Bajka bardzo nam się podobała. Pani omówiła z nami obejrzaną bajkę i opowiedziała o kukiełkach , które brały udział w przedstawieniu. Mogliśmy nimi poruszać na scenie. Miło spędziliśmy dzień i już nie możemy się doczekać kiedy pojedziemy tam znowu.

 

 

 

Liczę i działam”

 

Program autorski nauczycielek Adrianny Mycka  -Sobieraj i Anny Kolińskiej „Liczę i działam” ma na celu pobudzenie dzieci do rozwiązywania problemów z edukacji matematycznej w korelacji z edukacją plastyczną. Opracowany został na podstawie programu ,,Dzięcięca matematyka“ E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, E. Zielińskiej. Opiera się na takich formach aktywności jak: zabawa, działania na konkretach, ćwiczenia praktyczne.Dzieci biorąc czynny udział w zabawach i grach dydaktycznych z wykorzystaniem pomocy (gry logiczne, klocki Dienesa, mozaiki, zestaw kontrolny PUS, zestaw do nauki liczenia 1-10,itp. ) oraz materiałów plastycznych, chętniej podejmują wyzwania do twórczych doświadczeń. Biorąc pod uwagę to naturalne zainteresowanie dziecka mamy możliwość wspomagać jego rozwój różnych form myślenia i spostrzegania.  Program „Liczę i działam” zakłada realizację treści matematycznych na jednych zajęciach w tygodniu, oraz utrwalanie wprowadzanych pojęć w ciągu tego tygodnia. Projekt realizuje 10 bloków tematycznych, przy czym zagadnienie sformułowane jako: „kształtowanie umiejętności liczenia w aspekcie kardynalnym i porządkowym” będzie realizowane w ciągu całego roku szkolnego.

 

 

Spotkaliśmy się z Panią Eweliną z fundacji Źródła jesiennie na warsztatach, które wzbogaciły naszą wiedzę o tej wesołej i kolorowej porze roku. Zapachniało i zabrzmiało jesiennie. Słuchaliśmy, śpiewaliśmy, bawiliśmy się i malowaliśmy jesień. Mogliśmy się też pochwalić naszą wiedzą i zaliczyć test najlepiej jak można było, za co otrzymaliśmy oczywiście „jesienne” naklejki. Spotkanie podsumowaliśmy „wyczarowaniem” własnego lasu w jesiennej szacie. Prace wyszły suuuuper!

 

 

 

 

 

 

 

Święto koloru POMARAŃCZOWEGO

 

Z początkiem roku szkolnego w naszej klasie rozpoczęliśmy zabawę z matematyką. Program w którym bierzemy udział nazywa się „Liczę i działam”.

Raz w miesiącu będziemy obchodzić kolorowe święta. W związku z ich obchodami nastąpi utrwalenie przez nas umiejętności rozpoznawania kolorów, figur geometrycznych, stymulowanie naszego rozwoju. W naszej grupie bawimy się podejmując różne działania. Wszystkie spontaniczne zabawy z rówieśnikami pomagają nam rozwinąć wyobrażnię, uczą współdziałania i obcowania z innymi. Nasze Panie poszukują dla nas ciekawych form zabawy,metod, uczą piosenek i wierszy , a także wykonują z nami prace plastyczne. A wszystko po to abyśmy mogli lepiej poznać świat matematyki.

 

 

Nasza sala

ARCHIWUM GRUPY

Nauczycielki: mgr Paulina Majewska, mgr Agnieszka Walczak

 

DOGOTERAPIA

OKRES BOŻEGO NARODZENIA

SPARTAKIADA PRZEDSZKOLNA

PIERWSZA POMOC

DZIEŃ BABCI I DZIADKA